Kraljica dalmatinske grupe ostrva je svakako prelepi Brač. Od svih Jadranskih ostrva po veličini Brač zauzima počasno treće mesto šireći se na nešto malo manje ispod 400 kvadratnih kilometara. Brač broji oko 14.000 stanovnika, a tokom leta ga poseti veliki broj turista kao iz Evrope tako i sveta. Od kopna je razdvojeno Bračkim kanalom, od Hvara – Hvarskim kanalom, dok je od Šolte odvojen Splitskim vratima.
Dubrovačka regija je najjužnija regija Hrvatske, koja se graniči sa Bosnom i Hercegovinom kod Neuma. Podeljena je na dva dela: dubrovački sa Korčulom i neretvanski. Peskovite plaže ove regije egzotične lepote i otvoreno more izloženo strmim obalama sa moćnim liticama, svrstavaju je među najlepše oblasti čitavog Sredozemlja.
Hvar definitivno spada u jedno od najlepših ostrva hrvatskog primorja, a usputna je stanica i mnogih umetnika i slavnih ličnosti koje u toku leta i sezone prolaze ovim delom sveta gladni za bogatim noćnim životom ili prekrasnim prirodnim prikaziam koji se mogu videti po čitavom ostrvu. Naziva se ostrvom sunca budući da je veliki deo godine osunčano, prepoznatljivo je i po mirisu lavanda, borova i ruzmarina. Ostrvo je bogato i istorijsko-kulturnim spomenicima poput tvrđava, katedrala, manastira, barutana itd.
Istra je najveće hrvatsko poluostrvo, koje je oduvek bilo prava riznica raznolikosti, a poznata je i kao jedno od najrazvijenijih i najposećenijih regija u čitavoj zemlji. Ovo je jedinstveno područje gde se skladno prepliću bogata zelena polja, plodna unutrašnjost i dugačka slikovita obala sa brojnim ostrvima i uvalama.
Središnja ili kontinentalna Hrvatska je područje u oblastima reka Save, Drave i Mure. Hrvatska pored predivnih primorskih gradova, ima dosta toga da ponudi i u svom kontinentalnom delu. Ovaj deo zemlje potpuno se razlikuje od primorskog, ali je jednako lep i privlačan. Najbolji način da upoznate karakter ove oblasti je poseta prepoznatljivim i karakterističnim gradovima i predelima. Ovde postoji predivna mešavina ravničarskih delova koji se fenomenalno uklapaju sa pitomim brdima na kojima ima mnogo vinograda, listopadne šume i utvrđenja.
Ostrvo Korčula je prelepo ostrvo u nizu ostrva južne Dalmacije. Zahvaljujući svojim impresivnim prirodnim karakteristikama i raznolikosti smatra se jednim od najlepših i najpopularnijih hrvatskih ostrva. Nemački časopis Horzu ga je, čak, proglasio najlepšim ostrvom na svetu. Ono što je sigurno je da su njegove prirodne lepote, tradicionalna arhitektura, arheološka nalazišta i gostoljubivi domaćini dovoljni da ovo ostrvo zasluži epitet jednog od najprivlačnijih letovališta hrvatskog primorja.
U okviru primorsko-goranske županije nalazi se najveće hrvatsko ostrvo – Krk. Smešteno u Kvarnerskom zalivu, sa bogatom prirodom, prelepom obalom i velikim brojem uvala i zaliva, predstavlja jednu od najatraktivnijih turističkih destinacija čitave zemlje.
Sve ono zbog čega se vole mediteranska ostrva možete pronaći na ostrvu Čiovo. Udaljeno od gužve, zagađenja, visokih zgrada koje paraju nebo i vreve mondenskih letovališta, pomalo osamljeno i sa daškom spokoja, ono će vam omogućiti da uživate u beskrajnom plavetnilu bistrog Jadrana, zelenilu vinograda, maslinovog drveća i plantaža badema. Raznobojna mediteranska vegetacija i bogati vrtovi će vam poželeti dobrodošlicu, a mali arhipelag sa ljupkim prizorom razbacanih ostrvaca i prijatne, skrivene i božanstvene plaže, neminovno će vam ostati dugo u sećanju.
Posetioci hrvatskog primorja, i oni koji to planiraju da postanu, zaslužuju da im se oda jedno posebno priznanje. Naime, kulturno istorijske i prirodne lepote čitavog ovog razuđenog primorja su toliko raznovrsne i zadivljujuće, sadržaja ima mnogo, ponuda je prebogata, tako da pred onima koji treba da izaberu samo jedno mesto gde će letovati i samo nekoliko njih koje usput mogu da obiđu, ne stoji ni malo lak zadatak. Tako i bogatstvo sadržaja, očaravajuća priroda i nenadmašno morsko plavetnilo koje okružuje ostrvo Cres, ovaj zadatak ne čine ni malo lakšim.
Iž je jedno ostrva koje nećete naći na spiskovima popularnih destinacija mada svojim pejzažima ne zaostaje za Pagom, bojom vode za Malim i Velikim Lošinjem, kulturnom baštinom za Korčulom, a gurmanlucima, jagnjentinom ispod sača, morskim plodovima i drugim specijalitetima – ni za jednim od preko 1.000 hrvatskih ostrva.
Ostrvo Lošinj je deo cresko-lošinjske grupe ostrva i smešteno je u zapadnom nizu ostrva Kvarnerskog zaliva. Ovu grupu čine čak 36 ostrva, koja su ukupne dužine 99km. Tu su pre svih, Cres i Lošinj, kao i manja ostrva Unije, Ilovik, Susak, Vele Srakane, i naravno niz malih nenaseljenih ostrva koji predstavljaju raj za romantičare, ali i usamljenike i zaljubljenike u prirodu. Ova ostrva svojim položajem obavljaju funkciju prirodnog mosta između Istre i Dalmacije.
Zadarski arhipelag sadrži veliki broj ostrva, a Pašman je jedno od njih. Sa ostrvom Ugljan, povezan je mostom u prolazu Ždrelac, a od kopna ga deli Pašmanski kanal koji je na pojedinim mestima širok svega 2 km. Zbog toga je Pašman, jedno od hrvatskoh ostrva najbliže kopnu. Smešten je u zadarskom arhipelagu, između Zadra i Biograda.
Ostrvo Ugljan je sastavni deo zadarskog arhipelaga i ujedno je najbliže ostrvo ovom ekonomskom i kulturnom centru regije. Neki ga nazivaju i zelenim ostrvom budući da je pokriven gustom makijom, borovim šumama, bogatim maslinjacima, smokvama i vinovom lozom koju meštani rado obrađuju, kao i drugim mediteranskim rastinjem koje doprinosi lepoti divnih čari ovog ostrvca.
Ostrvo Vir (italijanski naziv: Puntadura) leži u severnem delu zadarske ostrvske grupe i udaljen je oko 25 km od ovog dalmatinskog grada. Sa kopnom ga danas povezuje most, pa tako ne zavisi isključivo od brodova, trajekta i drugih pomorskih prevoznih sredstava. Most je izgrađen 70-tih godina 20. veka, i ima 11 stubova.
Zlarin je malo ostrvo u Dalmaciji (dugačko 5 km, a široko 2,5 km), koje je smešteno prekoputa grada Šibenika. Ovo je jedno od retkih hrvatskih ostrva koje je značajno uspelo da sačuva autentičnu i prepoznatljivu arhitekturu, naročito kamenih kuća, čije su temelje postavili njegovi stanovnici, još u 13. veku. Takođe, na ostrvu je zabranjen pristup automobilima, uprkos tome što ovde postoji 10-ak kilometara puteva i uređenih staza. Sve ovo ga čini mamcem za ljubitelje biciklizma ili dugih šetnji.
Ovo ostrvo, peto po veličini na hrvatskom primorju, sa međutim, najdužom obalom, mnogi žitelji, kao i posetioci nazivaju hrvatskom Ibicom. Zbog slabe pokrivenosti nekih delova vegetacijom upoređuju ga i sa Mesečevom površinom. Uz gradove na ostrvu, Pag i Novalju, postoje mnoga manja mesta i turistička odredišta, koja, zajedno sa njegovom veličanstvenom prirodom i specifičnošću čine mesto na koje se turisti redovno ponovo vraćaju.
Rab je ostrvo koje se nalazi u prelepom arhipelagu Kvarnerskog zaliva, na severo-zapadu Hrvatske, južno od ostrva Krk. Podeljeno je na nekoliko celina: Lopar, Supetarska Draga, Kampor, Mundanije, Palit, Rab, Banjol, Barbat i Dolin. Severoistočna obala Raba, tj. deo masiva Kamenjaka koji se spušta u more, najslabije je razuđena, dok je ostali deo obale veoma razuđen sa velikim brojem uvala i zaliva.
Riječka regija, koja se nalazi u severnom delu Hrvatske, obuhvata područje grada Rijeke, severoistočni deo istarskog poluostrva, Kvarnerska ostrva i Gorski kotar. Sedište regiona je upravo grad Rijeka, treći po veličini hrvatski grad. Dužina obale iznosi 1065 km, dok je najviši vrh regije Bjelolasica-Kula (1534 metara), a naselje na najvećoj nadmorskoj visini Begovo Razdolje (1060 metara).
Šibeničku regiju čine tri dela: ostrva, priobalje i unutrašnjost dalmatinske Zagore. Ostrvca šibenskog arhipelaga mesta su izuzetne lepote i nedirnute prirode – Murter, Prvić, Kaprij, Žirje, Zlarin, Krapanj su samo neka od njih. Ova ostrva su mala po opsegu, ali zato u sebi skrivaju velike i brojne zanimljivosti i vrednosti. Njihova slikovito razvijena obala doprinela je razvitku nautičkog turizma na kojem šibeničkoj regiji mogu pozavideti i dosta veći hrvatski gradovi i oblasti.
Splitska regija zauzima središnji deo Dalmacije, i podjednako je atraktivna zbog prirodnih lepota priobalja i unutrašnjosti. Centar ove turističke regije je Split, najveći hrvatski priobalni grad (drugi po veličini posle Zagreba), i treća putnička luka na čitavom Sredozemlju.
Susak je malo ostrvo u severnom delu Jadranskog zaliva. Nalazi se u jedinstvenom okruženju zbog podloge, tj. žućkaste prašine od koje je sačinjeno. Na ostrvu postoje dva naseljena mesta, Gornje i Donje selo (Spiaža). Ova mesta su povezana sa troje različitih stepenica. Pri usponu uz glavne stepenice, sa svakom od njih se otvara panorama Donjeg sela i uvale Spiaža. Desne stepenice vode prema drugom kraju Gornjeg sela, a na njihovoj polovini je skretanje na najkraće i najstrmije stepenice.
Zadarska rivijera zauzima severnu Dalmaciju, tačnije centralni deo Hrvatske obale, počevši na severu od Nina, pa sve do Biograda na jugu. Sa svojih 1200 km obale, oko 365 ostrvaca i širokim kopnenim zaleđem ova regija predstavlja jedinstven prirodni fenomen.